Spis treści
Jaki rozmiar biustonosza powinnam nosić?
Spora część z Klientek, które spotykamy w naszym sklepie - choć oczywiście nie wszystkie, nie wie tak do końca jaki rozmiar stanika powinny kupić, by czuć się w nim na prawdę komfortowo.
Biustonosze kupowane są bardzo często "na oko", choć to od rzetelnego dopasowania stanika zależy czy należycie zadbamy nosząc go - o nasze zdrowie, dobrostan emocjonalny a także piękny, podkreślony biust.
Biustonosz, podobnie jak każdy inny element garderoby - kupujemy - znając przede wszystkim jego poprawny ROZMIAR. Każdy biust jest piękny, szczególnie jeśli jest zaopatrzony w idealnie dobrany stanik.
Dobrze dopasowany biustonosz, to inwestycja, która zwraca się każdego dnia, gdy zdejmujemy wieczorem biustonosz z żalem a nie westchnieniem ulgi ;)
Od czego zacząć pomiary?
Krok pierwszy na drodze do prawidłowego określenia rozmiaru stanika - to wykonanie dwóch pomiarów:
-
obwód pod biustem (pierwszy pomiar powinien być ścisły, czasem dodatkowo wykonujemy dla większej pewności pomiar drugi - luźniejszy) - wynik tego pomiaru pozwala wskazać - jaki długi powinien być pas obwodu naszego biustonosza - jest to oznaczenie numeryczne widniejące na metce stanika,
- obwód w biuście, dzięki któremu określimy rozmiar naszej miski - jest to oznaczenie alfabetyczne, z metki stanika.
O czym trzeba pamiętać przystępując do pomiarów:
- szkoły są dwie, zasadniczo wszelkich pomiarów należy dokonywać bez stanika, chyba że biust jest obfity, opadający, niezbyt jędrny - wówczas należy z biustonosza skorzystać,
- pomiarów dokonujemy miarką braffiterską, jeśli nie mamy takowej w domu, możemy posłużyć się miarką krawiecką, jednak nie powinna być ona rozciągliwa - wynik musi być wiarygodny i istotny jest tu pomiar ścisły,
- wszystkie pomiary powtarzamy co najmniej trzy razy, warto mieć pewność co do ich poprawności, polegając na powtarzalności uzyskanego wyniku,
- pomiary to tylko początek, musimy pamiętać jeszcze, że matematyka to jedno a życie i nasze ciało, to drugie ;)
Jak zmierzyć się pod biustem?
1. Aby określić swój rozmiar pod biustem - należy zmierzyć się, opasując ciało miarką bezpośrednio pod piersiami.
- Dokonując tego pomiaru, trzeba precyzyjnie ułożyć miarkę, tak, by leżała ona na tym samym poziomie z przodu, co z tyłu – jedynie tak wykonany pomiar zagwarantuje prawidłowy wynik i pozwoli dobrać rozmiar biustonosza najbardziej optymalny. Pomiaru należy dokonać na wydechu ;)
- Aby wynik rzeczywiście był miarodajny, należy opasać się marką ściśle, ciasno - dlatego tak istotne było, by miarka się nie naciągała. Okolice pod biustem, w zależności od tego jak jesteśmy zbudowane, wymagają obwodu mniej lub bardziej ścisłego. Jeśli tkanki tłuszczowej pod skórą jest więcej, ciało jest miękkie, pas obwodu miski być stabilniejszy, jeśli jest go mniej, stanik nie powinien drażnić, ściskać i obcierać żeber ;) Jaka jest granica "ściśnięcia" pomiaru? - komfort :) ma być ciasno, ale nie duszno. Pamiętając, że to od obwodu stanika pod biustem zależy jakość podtrzymania biustu a także późniejsze dobranie wielkości miski - trzeba tego pomiaru dokonać bardzo uważnie i precyzyjnie.
2. Po wykonaniu pomiaru pod biustem należy otrzymany wynik zaokrąglić w dół o ok. 5-7 cm.
- Dlaczego? Pas stanika jest rozciągliwy, zazwyczaj tkanina jest wzbogacona o elastyczne nici, które mają za zadanie opasać naszą klatkę piersiową i podtrzymać biust a jednocześnie zapewnić nam swobodę oddychania i ruchu. Tego typu tkaniny mają jednak tendencje do stopniowej utraty swoich właściwości (nić elastyczna pod wpływem temperatury traci swoje właściwości, powinna być konserwowana w temperaturze do 30 stopni - a nasze ciało ma ok 36,6-37C) więc z założenia stanik na początku musi być ścisły by z czasem nie utracił zbyt wiele ze swoich początkowych parametrów i walorów.
- Tak duża rozpiętość wyniku - a więc 5-8 cm. mniej od bazowego pomiaru, jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim, od preferencji konkretnej Kobiety. Są Panie, które lubią czuć dobrze ustabilizowany i "zebrany" biust i są takie, które mają większą wrażliwość na nacisk i tego po prostu nie znoszą. Inaczej będzie dobierany stanik dla dużego biustu - inaczej dla bardziej kompaktowego. Drugą kwestią jest krój stanika, jego elastyczność i budowa a także efekt, którego po nim oczekujemy.
Przykłady:
- z pomiaru pod biustem wychodzi nam 98 cm - nasz obwód pod biustem prawdopodobnie będzie wynosił 95 lub nawet 90 cm - w zależności to d tego - czy np. ciało posiada miękką wyściółkę z warstwy tłuszczu pod skórą, w okolicach mostka, czy biust jest jędrny czy luźny, tkanka skóry ścisła, a także od tego, czy Pani oczekuje lepszego podtrzymania i stabilizacji biustu na obwodzie.
- z pomiaru wychodzi nam 73 cm - wybieramy obwód 70 cm (będzie to optymalny obwód dla Pani o smukłej, szczupłej, atletycznej czy umięśnionej sylwetce, z jędrnym ciałem i biustem, bez miękkiej warstwy tłuszczu pod skórą) albo obwód 65 cm (i wówczas, będzie to lepszy wybór dla Pani z grubszą warstewką tkanki tłuszczowej, być może niższej, drobniejszej, o ciele "miękkim").
Jak zmierzyć się w biuście?
Gdy mamy już określony obwód pod biustem, przechodzimy do pomiaru obwodu biustu. Tu zasada "ściśniecia" nie obowiązuje - pomiar ma być swobodniejszy ale dokładny. Zasadniczo, pomiaru dokonujemy bez stanika, chyba że biust jest luźniejszy, opadający, po karmieniu, odchudzaniu lub obwity. W takim przypadku najlepiej ten pomiar zrobić w miękkim staniku, który podnosi piersi (brodawki w takim biustonoszu powinny znajdować się mniej więcej nieco poniżej linii przebiegającej w okolicach połowy odległości ramię-łokieć). Stanik, którego ewentualnie użyjemy podczas pomiaru, nie może jednak nadmiernie ściskać piersi, spłaszczać ich, ponieważ wynik nie będzie miarodajny.
1 . Przede wszystkim, należy wykonać pomiar obwodu piersi stojąc w pozycji pochylonej do przodu, tak by tułów był ustawiony równolegle do podłogi.
- Pochylenie się, pozwoli na określenie także kondycji biustu czy jego kształtu. Podobnie jak w przypadku pomiaru obwodu, trzeba szczególnie pilnować, by miarka w trakcie pomiaru, znajdowała się w tej samej wysokości na plecach co w biuście, a zatem z przodu z z tyłu na tym samym poziomie. W przypadku, gdy ten warunek nie zostanie spełniony, wykonany pomiar będzie najprawdopodobniej niepoprawny, a uzyskane obwody będą o kilka centymetrów większe, od rzeczywistych. Mniejszy, drobniejszy biust może być mierzony w pozycji pionowej.
- Większe i średnie piersi warto mierzyć w miękkim staniku, otrzymany wynik będzie obarczony mniejszym ryzykiem błędu.
- Równie istotnym jest, by używana przez mierzącą się Panią miarka przechodziła przez najszerszy punkt biustu. Najszerszy obwód biustu, wbrew pozorom, nie jest umiejscowiony w centralnym punkcie brodawki brodawki. W zależności od budowy piersi, brodawki wystają bowiem o ok 2-3 cm, co niekiedy może zafałszować prawidłowy, finalny wynik, nawet o jeden rozmiar miski.
- Jeśli zdarzy się, że do wyboru będziemy mieć miseczki nieco za małe i nieco za duże należy rozważyć wybór tych mniejszych. W praktyce bardziej sprawdza się lepiej podtrzymany biust, niż ten, który ma w miskach "za wiele swobody" ;)
- Zasadniczą kwestią jest również kształt piersi i ich konsystencja. Gdy biust w trakcie pomiarów wykonywanych w pochyleniu, przypomina U U bądź O O, a zatem jest to biust pełny, ścisły, mięsisty, to powinno rozważyć się wybór miski większej niż wskazuje to pomiar. Gdy zaś piersi kształtem są zbliżone ku V V lub 0 0, to prawdopodobnie biust jest mniej jędrny, miękki, być może należy do osoby, która zakończyła karmienie lub dietę odchudzającą. W takiej sytuacji, warto rozważyć miskę mniejszą, niż wynik uzyskany z pomiaru w skłonie. Rozmiar miski z pomiaru, to tylko wynik wstępny od którego należy zaczynać dobór biustonosza, prawda i tak wyjdzie w przymierzalni ;)
Ostatni krok - określenie rozmiaru biustonosza
Rozmiar biustonosza zazwyczaj opisuje - "cyfra" i "litera". Jest to kombinacja wymiaru obwodu pod biustem - liczba, oraz obwodu w biuście - literka - wielkość miski.
- Zdecydowana większość z nas, przyzwyczaiła się, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów Europejskich, (poza Francją i Hiszpanią) rozmiary pod biustem to rosnące skokowo liczby wskazywane co 5, zaczynające się od 60, 65, 70 itd .… (jest to jak pamiętamy, wymiar otrzymany po odjęciu ok. 5 cm od pomiaru naszego obwodu pod biustem).
- Rozmiary miseczki, wyrażane są kolejnymi literami alfabetu, począwszy od A, B, C.... ku nawet N. itd. Ich wielkość, pojemność miski, według większości tabel europejskich, zwiększa się ok, 2 cm na obwodzie w biuście w każdym kolejnym rozmiarze. Czasami zdarzają się podwójne oznaczenia np. AA, czy DD, choć nie jest to często w polskich rozmiarówkach spotykane.
W przeciwieństwie do np. tabel rozmiarowych w Wielkiej Brytanii, w Polsce nie ma jednej, uniwersalnej tabeli wymiarów biustonoszy wskazującej jaki rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni. Rodzime firmy bieliźniane posiadają swoje własne tabele, w których wartości dla poszczególnych misek i obwodów pod biustem - mogą się różnić względem siebie. Biustonosz marki Unikat w danym rozmiarze będzie leżał inaczej, niż analogiczny rozmiar stanika Ava, Benefit, Atlantic czy Gaia. Idąc dalej, w zależności więc od wybranej marki - możliwe, że będziesz musiała wybrać w ogóle inny rozmiar stanika, niż ten z innej firmy, aby było Ci w nim wygodnie. Niestety, jeśli znasz swój obwód pod biustem i w biuście i chcesz konkretny stanik od konkretnego producenta, powinnaś każdorazowo sięgnąć po określoną tabele danej firmy
Jak korzystać z tabel rozmiarowych firm bieliźniarskich?
Gdy wykonałaś odpowiednio pomiary - w biuście i pod biustem - kolejnym krokiem będzie zestawienie tych danych z tabelą rozmiarową.
1. Pierwszą opcją jest skorzystanie z tabel rozmiarowych wybranego przez Ciebie producenta biustonosza.
- Pamiętaj, najpierw przeliczamy nasz obwód pod biustem odejmując uprzednio od naszego wyniku ok 5 cm.,
- następnie odszukujemy nasz rozmiar pod biustem w tabeli,
- na koniec w tym samym wierszu bądź kolumnie (zależnie od budowy tabeli) odnajdziemy zakres obwodów w biuście, w którym wypada nasz osobisty obwód pod biustem,
- na koniec - określamy rozmiar biustonosza uzyskanymi z tabeli - liczbą i literą ;)
Przykład:
upatrzyłaś sobie biustonosz marki Gorsenia, model Molly,
- twoje wymiary to 105 cm. pod biustem, 126 cm w biuście.
Z tabeli marki Gorsenia wynika że:
- mieścisz się w przedziale obwodów pod biustem 103-107 (w poziomie) dla tych wartości,
- Twój obwód w biuście znajduje się w przedziale 125-127( w pionie)
A zatem Twój rozmiar biustonosza to: 105 miska E
Mimo, że udało się określić jaki stanik powinien pasować to jednak trzeba pamiętać, że to bardzo dobry i niezbędny ale jednak początek. Zakładając, że pomiary mogą być obarczone błędami, powinno się brać poprawkę na korektę - już "na konkretach" w przymierzalni :). Różnice między rozmiarami w różnych krojach/modelach wynikają także z użycia różnych materiałów i zastosowanych konstrukcji, a także już naszych własnych, osobistych uwarunkowań fizycznych, budowy i kształtu piersi oraz preferencji czy gustu.
2. Zanim sięgniemy po tabele konkretnych producentów, możemy posłużyć się kalkulatorami rozmiarów biustonoszy lub określić go samodzielnie za pomocą tabel uniwersalnych. Będziemy w taki sposób w stanie doprecyzować, jakie przedziały rozmiarowe biustonoszy będą dla nas właściwe.
Jeśli znamy obwód pod biustem (obowiązuje tu cały czas zasada odjęcia od wyniku 5 cm.) oraz obwód w biuście i chcemy określić wielkość miski w oznaczeniu literą, można to zrobić w następujący sposób:
odejmij od wielkości obwodu pod biustem - liczbę obwodu w biuście (o.b) = otrzymamy różnicę - która wskaże nam rozmiar miski.
np. obwód pod biustem - 85 cm., obwód w biuście - 104 cm
104-85=19cm.
Otrzymany wynik mieści się w zakresie od 17,6-20 cm. A zatem rozmiar biustonosza w tym przypadku to 85D. Od tego rozmiaru warto zacząć przymierzanie biustonoszy ;)
wielkość miseczki | A.A | A | B | C | D | E | F |
różnica obwodu |
7,5-9,9 | 10-12,5 | 12,6-15 | 15,1-17,5 | 17,6-20 | 20,1-22,5 | 22,6-25 |
wielkość miseczki | G | H | I | J | K | L | M |
różnica obwodu | 25,1-27,5 | 27,6-30 | 30,01-32,5 | 32,6-35 | 35,1-37,5 | 37,6-40 | 40,1-42,5 |
Dlaczego mamy taki duży kłopot z wyborem odpowiedniego rozmiaru stanika?
Większość Pań ma utrwalone, bliżej niedoprecyzowane, wyobrażenie na temat własnego biustu. Często słyszymy że jest on mały, duży, ładny, nie ładny, wygodny, niewygodny itd. Co gorsze, Panie kupują staniki, których rozmiary dobrały "mniej więcej kiedyś tam" i trzymają się tego wyboru nie zwracając uwagi, że biust, ciało ciągle się zmieniają.
W trakcie rozmowy Panie, którym pomagamy odnaleźć się w gąszczu tabel rozmiarowych biustonoszy i wybrać właściwy rozmiar biustonosza, często przyznają, że noszony dotychczas stanik jest niby ok, ale okazuje się, że jednak nie całkiem. Bywa że jest trochę za luźny bądź za trochę ciasny a fiszbiny nieco uwierają. Ramiona po całym dniu bywają obtarte od naprężonych ramiączek. Przy głębszym wdechu biustonosz zaczyna trzeszczeć w obwodzie lub przy podniesieniu rąk - biust "wypada" dołem z miski. Na koniec, okazuje się, że a tak na prawdę, to ostatni biustonosz Panie kupowały lata temu i wtedy ten rozmiar był przecież dobry.... zapominając, że w między czasie były np. w ciąży, schudły lub przytyły, wiek też swoje robi.... Kolejny niewygodny biustonosz jest ogromnym źródłem nieporozumień i frustracji. Zakupem, który rozczarował, bo stanik jest piękny, ale nie jest to biustonosz idealny.
Zanim wybierzesz się na zakupy, pooglądaj biustonosze w Twojej szufladzie, sprawdź, jak leżą one na Twoim ciele. Porady, jak stwierdzić czy Twoje staniki są dobrze dobrane znajdziesz w naszym artykule " Jak dopasować biustonosz"?