Po czym można poznać, że Twój biustonosz nie jest dobrze dobrany?
Po czym poznasz, że Twój biustonosz nie jest dobrze dobrany?

Biustonosz idealny? Czyli jaki?

Sprawa jest zasadniczo dość prosta - stanik idealny, to stanik wygodny. Rozwijając tę myśl, można dojść do wniosku, że biustonosze dzielą się zatem na dwie grupy. Ulubione, czyli te które nosisz i te, z których chcesz jak najszybciej uwolnić swój biust. Pierwsze z nich są w codziennym użytkowaniu, drugie, choć piękne i niejednokrotne sporo kosztowały, leżą nieużywane w szafie.... W teorii proste, w praktyce już nie koniecznie.

Dlaczego tak jest?

Prawdopodobnie popełniłaś jeden z opisanych poniżej błędów jeszcze na etapie zakupu stanika. Choć nowy biustonosz wydawał Ci się dobrze uszyty, tkaniny były piękne a krój sporo obiecywał, i co najważniejsze, stanik był przecież w rozmiarze - jaki zawsze nosisz, to jednak... trafił on równie szybko na dno szuflady, jak się w niej pojawił. Jest Ci w nim niewygodnie, cały dzień "czujesz" go na swoim ciele i jedyne o czym marzysz, to żeby jak najszybciej go zdjąć.

Jakie sygnały powinny Cię zaalarmować, że biustonosz nie jest dla Ciebie odpowiedni?

1. Źle dobrany pas obwodu biustonosza

Najważniejszą funkcją biustonosza jest podtrzymanie biustu, która spoczywa właśnie na stabilnym obwodzie. To na nim jako pierwszym, powinnyśmy skupić uwagę podczas dobierania biustonosza. Źle dopasowany obwód - zrujnuje całe dopasowanie stanika.

 

  • Po pierwsze, biustonosz z dobrze dobranym obwodem powinien opinać klatkę piersiową nie powodując uczucia ściskania. W przypadku nowego stanika, powinien być on zapięty na ostatnią haftkę (dlaczego? bo w trakcie użytkowania tkanina zacznie się naddawać i po jakimś czasie, będziemy mogły zapiąć go na kolejne rzędy haftek, nie tracąc nic na perfekcyjnym dopasowaniu).
  • Po drugie, warto zdać sobie sprawę, że stabilny obwód ma zagwarantować, iż stanik pozostanie na swoim miejscu, bez względu na to - jak intensywnie będziesz się poruszać.
  • Po trzecie - są braffiterki, które porównują dobieranie obwodu stanika - do dobierania legginsów (push up ;) )- legginsy mają być przylegające, mają opinać sylwetkę, mają ściśle przylegać do ciała, podkreślać jej walory i jednocześnie być synonimem wygody i swobody ruchów. Dokładnie tak samo jak obwód pasa stanika.

Długofalowo przyczyni się to braku właściwego podtrzymania biustu, spowoduje bóle ramion i pleców, konsekwencją będzie także mało atrakcyjny wizualnie efekt "wiszenia" stanika na ramiączkach. Wynika to z faktu, że ramiączka będziemy automatycznie regulować, usiłując mocniej podnieść miseczki by lepiej je dopasować, co oczywiście nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Biustonosz zamiast modelować piersi, będzie na min dość nieestetycznie spoczywał, spłaszczał go i zdecydowanie nie podkreśli linii biustu.

 

W brew pozorom, dobrze dopasowany obwód stanika, jest równie ważny dla Pań z większym jak i z mniejszym biustem. Dobrze dobrany, pomoże posiadaczkom obfitych kształtów uniknąć dolegliwości fizycznych spowodowanych np. ciężarem biustu, zaś Paniom z mniejszymi piersiami, zapewni lepsze ich podkreślenie.

Na oznaczenie obwodu pod biustem i przeliczenie go, na konkretny rozmiar obwodu biustonosza, mają wpływ nie tylko odczyty z miarki, ale także ocena - jak dużo tkanki tłuszczowej znajduje się w okolicach klatki piersiowej. Im większa grubość tkanki, tym stabilniejszego dopasowania biustonosza pod biustem potrzeba by stanik był dobrze dopasowany. Panie z mniejszą ilości tkanki tłuszczowej będą z kolei potrzebowały lżejszego dopasowania- ponieważ zbyt ciasny obwód będzie po prostu razić ciało.

Zarówno zbyt luźny jak i za ciasny biustonosz na obwodzie, ma ogromnie niekorzystny wpływ na kręgosłup, a także skutkuje dolegliwościami bólowymi oraz nieustannym napięciem górnych partii pleców, ramion, szyi.

a) za luźny obwód pod biustem

za szeroki obwód stanika

  • jest widoczny i zazwyczaj nie pozostawia miejsca dla niedomówień. O ile, w przypadku gdy obwód jest "dużo" za duży - to raczej złudzeń mieć nie będziemy, ale jeśli jest tylko "trochę" za duży, można mieć już delikatne wątpliwości.Warto wówczas sprawdzić, jak biustonosz prezentuje się na plecach. Jeśli zapięcie z haftkami zamiast układać się równolegle do linii ramion jest uniesiony i ląduje wyżej, między łopatkami - oznacza to, że obwód jest za luźny. Za luźny biustonosz, z przodu, między miskami,nie przylega do mostka. Stanik unosi się, szczególnie podczas ruchów ramion, a fiszbiny mogą wówczas swobodnie przesunąć się w górę piersi. Zbyt obszerny obwód sprawi, że miski będą opadać a biust smętnie wisieć, fiszbiny nie będą leżeć u podstawy piersi i będą wrzynać się w żebra. Dodatkowo pod pachami, za luźny obwód przyczyni się do deformacji miski na wysokości zakończenia fiszbiny, która bez odpowiedniego "dociągnięcia" pasem obwodu, nie otworzy się i nie obejmie piersi, a nawet końcówką będzie spoczywać na tkance piersi.

b) za mały obwód pod biustem,

  • będzie sprawiał, najprościej mówiąc, że ciężko będzie swobodnie, głęboko odetchnąć. To właśnie on najczęściej odpowiada za westchnienie ulgi, gdy po całym dniu zdejmujesz biustonosz. Biustonosz o za krótkim obwodzie będzie wpijał się w ciało, będzie nadmiernie i uporczywie naciskać na klatkę piersiową oraz przeponę, w rezultacie czego, mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego oraz układu oddechowego. Warto jednak w tym miejscu zatrzymać się na chwilę, aby przypomnieć, że najczęściej ten efekt związany jest z za małymi miskami mierzonego biustonosza (pamiętajmy, że to iż "zawsze" nosiłaś daną miseczkę, nie oznacza, że nie warto sprawdzić, czy dany model lub dana firma bieliźniana nie posługuje się nieco inną tabelą rozmiarową).

żle dobrany stanik

Zanim więc sięgniesz po większy obwód, spróbuj przymierzyć biustonosz z miską większą o jeden rozmiar ale o tym samym obwodzie. Zdarza się, że biustonosz o większej misce, posiada więcej "przestrzeni" w całym biustonoszu mimo takiego samego obwodu. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, wówczas dopiero sięgnij po większy rozmiar pod biustem. Z drugiej strony, efekt "ściśnięcia" w klatce piersiowej obwodem stanika, może być związany równie dobrze z dobraniem zbyt dużej miseczki. Tu efekt dyskomfortu będzie związany z przesunięciem się fiszbin, wynikający z za krótkiego panelu obwodu na plecach.

2. Źle dobrany rozmiar miseczki biustonosza

Miseczka poprawnie dobranego, wygodnego biustonosza powinna obejmować pierś całą powierzchnią. Tkanina powinna ściśle do biustu przylegać tak, by nie powodować dyskomfortu i jednocześnie zapewniać dobre podtrzymanie biustu. 

a) zbyt mała miska

  • biustonosza spowoduje, w najlepszym wypadku, jedynie nieestetyczny efekt "wylewania" się piersi poza krawędź lub na boki miseczki. Dodatkowo fiszbiny, jeśli stanik takowe posiada, będą odstawać na mostku. Piersi zamiast tworzyć piękną dolinkę poprzez rozdzielenie ich fiszbinami, będą do siebie nieestetycznie dociśnięte. W związku z tym, że fiszbiny są dopasowane długością do wielkości miski, w za małej miseczce, będą za krótkie i będą się wbijać w Twoje ciało w okolicach pachwin i w tkankę biustu. Efekt wizualny będzie dramatyczny, ale znacznie ważniejsze jest to, że będziesz odczuwać ciągły . Biust będzie tkliwy, ściśnięty, będzie bolał, a dodatkowo gdy wybierzesz model z wkładkami push up, brodawki będą poobcierane.

za małe miski biustonosza

Jeżeli źle dobierasz wielkość miski, możesz w dłuższym okresie czasu, doprowadzić do deformacji piersi. Powtarzane są teorie, choć trzeba wspomnieć, że są one dyskusyjne, iż istnieje związek między zbyt małą miseczką biustonosza a ryzykiem powstania zmian rakowych. Wg niektórych, ciasne miseczki stanika, szczególnie wsparte na fiszbinach, mogą blokować swobodny przepływ limfy, w konsekwencji, uniemożliwiając stałe odprowadzenie toksyn. Toksyny te zaś zalegając, kumulują się w Twoich piersiach pod postacią cyst czy guzów.

b) zbyt duża miska stanika,

  • jest równie prosta do zdiagnozowania, jak ta, zbyt mała. Tak oczywiste symptomy jak zbyt luźna, marszcząca się i fałdująca tkanina szczególnie w górnej cześć biustonosza, brak przylegania piersi do wnętrza miski a co za tym idzie luźne przestrzenie w jej wnętrzu czy też wychodzące daleko poza podstawę piersi i odstające na mostku fiszbiny, nie pozostawiają złudzeń. Biustonosz, którego miseczki są za duże, nie spełni swojej podstawowej funkcji - nie podtrzyma i nie wymodeluje biustu, co będzie szczególnie uciążliwe w przypadku bardziej obwitego biustu (za duże miski nie wspomogą i nie odciążą kręgosłupa). Zdecydowanie negatywny będzie także końcowy efekt wizualny. Nie można zapomnieć także, że za duża miska może sprawiać, iż automatyczne będziemy próbować lepiej stanik dopasować za pomocą regulowania ramiączek. Nadmierne ściągania ramiączek niestety, nie zmniejszy miski, spowoduje za to podniesienie do góry ramion, co wywoła nadmierne napięcie mięśni i garbienie się.

za duże miseczki biustonosza

3. Źle dobrany model biustonosza do sylwetki, kształtu i rozmiaru piersi

Równie istotny, jak prawidłowy pomiar a następnie wybór rozmiaru stanika, ma także jego krój. Do wyboru mamy mnogość modeli: miękkie biustonosze, biustonosze push up, bezszwowe biustonosze sportowe, staniki usztywniane, półusztywniane itd. Aby móc stwierdzić, że jest to faktycznie wygodny fason, krój biustonosza powinien być dobrany do Twojej sylwetki a także kształtu, jaki mają Twoje piersi

 

Zanim stwierdzisz, że Twój biustonosz jest źle dobrany, sprawdź, czy na pewno prawidłowo go założyłaś.

Nawet dobrany przez braffiterkę biustonosz w salonie, idealnie dopasowany do Twoich rozmiarów - może Cię uwierać. Stanik bowiem, należy zakładać według pewnych zasad. Powinnaś upewnić się ze dobrze ułożyłaś go na klatce piersiowej, właściwie umieściłaś piersi w miseczkach stanika i czy prawidłowo ułożyłaś go w otulinie fiszbin. Poprawne założenie stanika o właściwym dopasowaniu obwodu i miski, sprawi że Twoje biustonosze, mega wygodne, pozwalając doznać maksymalnego komfortu staną się  Twoimi największymi sprzymierzeńcami w dbaniu o zdrowie i wspaniały wygląd.

 

Pamiętaj, że właściwe dopasowanie biustonosza do konkretnej osoby to składowa takich czynników jak:

wiek, budowa ciała - sylwetki, wzrost, kształt piersi, ilość tkanki tłuszczowej,

uwarunkowania biologiczne np. wrażliwości czy tkliwości ciała a na końcu preferencji wizualnych.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
---Infolinia--- 693 357 901
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl